x

Víte, z čeho se skládá dobrá plechová střecha?

skladba-plechova-strecha.jpg
07.01.2025

Déšť, vítr, sníh nebo ostré sluneční paprsky… Plechová střecha je zkrátka každý den vystavena náročným povětrnostním vlivům. Aby jim dokázala dlouhodobě odolávat, je klíčové její správné provedení. To začíná už v samotné konstrukci střechy…

Výhody plechové střechy

Žádná střecha není pouze o krytině, roli hraje její celková skladba. Zvolený materiál střešní krytiny ale může vlastní návrh skladby střešní konstrukce zásadně ovlivnit. „Plechová krytina je ve srovnání s jinými materiály velmi lehká a krov tolik nezatěžuje. Díky menšímu zatížení jsou na konstrukci krovu kladeny nižší nároky. Majiteli to tak přináší možnost snížit náklady na realizaci střechy, aniž by musel ustupovat z požadavků na její provedení,“ vysvětluje Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech. V rámci rekonstrukcí to zase přináší možnost střechu opravit, aniž by se musela celá její konstrukce kompletně předělávat.

 

Návrh skladby pro plechovou střechu

Způsobů, jak může být konkrétní skladba navržena, je široká škála. Záleží na mnoha faktorech, mimo jiné na tom, zda je prostor pod střechou obydlený, nebo naopak slouží pouze jako půda. Ještě zásadnější je typ objektu a jeho konkrétní určení. „Od toho, jak bude objekt využíván, se odvíjí požadavky, které budou na střechu kladeny. Tomu pak musí odpovídat i skladba střešní konstrukce,“ říká Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Například v podkrovním bytě musí střecha zajistit odpovídající tepelnou a akustickou pohodu, zatímco v hospodářském objektu nebude kladen tak výrazný nárok na tepelnou izolaci, ale zejména na ochranu před vlhkostí. „Specifikem plechové střechy je to, že krytina je vyrobena z materiálu nepropustného pro vodu a vodní páru, nenasákavého a s  velkou tepelnou vodivostí. Díky minimu spojů bývají tyto krytiny velmi dobře vodotěsné. Zároveň ale případná zkondenzovaná vlhkost nemůže z konstrukce uniknout skrz krytinu ven, a proto musí být odvedena pomocí větrací vrstvy, která musí být precizně navržena a provedena.“ radí Ing. Petr Tureček ze SATJAMu.

 

Jak vypadá konkrétní skladba střechy?

Konkrétní návrh skladby střechy musí být stanoven v projektu v souladu s účelem a nároky stavby a s platnými technickými normami. Konkrétní skladba se liší dům od domu, obecně lze nejběžnější skladbu střešní konstrukce s plechovou krytinou nad vytápěným objektem popsat takto:

  • Střešní krytina
  • Nosný podklad – laťování nebo bednění
  • Odvětrávací mezera
  • Doplňková hydroizolace
  • Tepelná izolace
  • Parotěsná vrstva
  • Podhled

 

Chyby ve skladbě se nevyplácí

Nesprávně provedená skladba střešní konstrukce může do budoucna vést k závažným problémům, které zhorší komfort bydlení a negativně se podepíšou na celkové životnosti střechy. „Spousta lidí celý projekt střechy optimalizuje na co nejnižší cenu a šetří na použitých materiálech. Taková střecha pak sice plní svůj účel, nezatéká pod ní, nebude ale mít patřičné parametry a neposkytne očekávaný komfort bydlení. Pokud například majitel chce mít v podkrovním bytě dobré tepelné a akustické podmínky bez ohledu na roční období, musí mít tepelná izolace ve střeše kromě tepelnětechnických parametrů i správné akustické parametry,“ vysvětluje Ing. Petr Tureček a doplňuje: „Nevhodný návrh, nebo provedení vrstev střešního pláště může vést ke špatným vlhkostním poměrům ve střeše, což může způsobit vznik plísní, hniloby nebo výskyt dřevokazného hmyzu. Velkým problémem je nedostatečná akustická izolace nebo vynechání doporučených prvků, omezujících tvorbu a přenos hluku, pokud se jedná o obydlené podkroví. Velmi častou chybou je také nedostatečná nebo zcela chybějící odvětrávací vrstva.“ To vše pak může životnost střechy zbytečně zkracovat. Šetření na nesprávných místech se tedy nevyplácí.

 

Realizace plechové střechy

Pro správnou a dlouhodobě spolehlivou funkčnost plechové střechy je důležitá také její odborně provedená instalace. U té plechové bývá obvykle poměrně rychle hotová. „Zejména velkoformátové plechové krytiny vlastní pokládku výrazně urychlují. Jedná se v podstatě o pásy materiálu o šířce asi jednoho metru a délce až šest metrů. Vyrábí se na míru podle konkrétní střechy a jeden panel tak může obsáhnout celou její délku od hřebene až po okap. Díky nízké hmotnosti přitom k manipulaci není nutné používat těžkou techniku,“ popisuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu.

Na střechu by se plechová krytina měla dostat ideálně do třech týdnů od výroby. Na stavbu se totiž vozí na paletě zabalená ve fólii. Pokud se pod ní dostane voda, mohlo by při dlouhodobém skladování dojít k jejímu poškození. Pokud je tedy nutné pokládku o nějaký čas odložit, je vhodné krytinu vybalit a uskladnit v suchém prostředí. „Před zahájením pokládky je třeba střechu pečlivě rozměřit a zkontrolovat, zda je plocha optimálně rovná. Případné odchylky je třeba vyrovnat,“ upozorňuje Ing. Petr Tureček. Zcela zásadní je pak správné ukotvení k podkladu. „To se většinou provádí provrtáním šrouby skrz krytinu do nosného podkladu. SATJAM má k tomuto účelu systémové samovrtné šrouby opatřené pryžovým EPDM těsněním. Šroub musí být kolmo ke krytině, aby na ni dosedl celou plochou. Pro patřičné utěsnění prostupu je klíčové správné utažení šroubu, nesmí to být ani málo, ani příliš, aby nedošlo k nadměrné deformaci těsnicí podložky. Při správném utažení se těsnění roztáhne o asi jeden milimetr přes okraj podložky,“ vysvětluje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Před ukotvením je rovněž nutné odstranit ochrannou fólii, kterou bývá krytina z výroby opatřena. Klíčové je také správné provedení detailů, jako jsou klempířské prvky a oplechování komínu, aby se pod krytinu nedostala voda. Optimálně by měl proto instalaci provádět proškolený profesionál.

 

 

Co dalšího plechová střecha potřebuje?

Pro dobrou funkčnost plechové střechy je vhodné také jednou ročně zkontrolovat její stav a uklidit případné nečistoty. „Pokud dům stojí pod stromy a na plechovou střechu spadnou nějaké větve, je potřeba je odstranit a zajistit, aby na ní nezůstávalo listí. Také je vhodné zkontrolovat, jestli se nepoškodila povrchová úprava a případné škrábance opravit opravnou barvou. Prodlouží se tak životnost povrchové úpravy. Je-li střecha v exponovaných podmínkách, kde se na ni tvoří mech, nebo řasa, je potřeba ji čas od času těchto nánosů zbavit. Dají se použít k tomu určené chemické přípravky v kombinací s omytím vodou.“ doporučuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu.

 

Co o plechových střechách neplatí?

Ačkoliv popularita plechových střech v posledních letech roste, mezi některými majiteli stále ještě panují jisté předsudky. Jak je to ale doopravdy?

  • Hlučnost – Ačkoliv plech sám o sobě není dobrým zvukovým izolantem, z pohledu akustické izolace v domě má obecně krytina jen okrajový vliv. Klíčová je celková skladba střechy, nikoliv pouze zvolený materiál střešní krytiny. „Případný problém s hlučností tedy poukazuje spíše na nevhodně navrženou, nebo provedenou skladbu střechy. Současné izolační materiály, jako je například kamenná vata, dokážou samy o sobě zajistit požadavky jak na tepelnou, tak i na trvalou akustickou izolaci,“ uvádí na pravou míru Ing. Petr Tureček ze SATJAMu.
  • Horší tepelná izolace – Pro plechovou střechu neplatí ani představa, že by pod ní bylo oproti jiným materiálům větší horko. Plech má sice dobrou tepelnou vodivost, tmavé barvy navíc rovněž více přitahují teplo. I zde ale klíč tkví ve vhodném návrhu skladby. Pokud je správně provedená tepelně izolační a odvětrávací vrstva, přehřívání interiéru nehrozí, a to bez ohledu na použitou krytinu.
  • Nedostatečná stabilita při větru – Mezi majiteli panuje představa, že z pohledu poškození silným větrem jsou plechové střechy rizikové, protože jsou velmi lehké a vítr by je mohl snadno poničit. Klíčovou roli zde ale hraje to, jak byla krytina namontovaná. Kvalitně provedená plechová střecha vydrží i při velmi silném větru. Pokud se počítá s velkým zatížením větrem, je možné kotvení zesílit použitím většího množství šroubů.
  • Šrouby je třeba dotahovat – Dalším rozšířeným mýtem je to, že šrouby, kterými se krytina kotví k podkladu, se po čase uvolní a je tedy třeba je pravidelně utahovat. Ani to ale není pravda. Pokud se dodrží výrobcem stanovený montážní postup a správný utahovací moment, zajistí šroub trvalé utěsnění prostupu bez nutnosti jeho dalšího dotahování.
Nastavení cookies