Eternit je lidově označovaná vláknocementová krytina, která dříve bývala na střechách běžně rozšířeným materiálem. Na řadě starších staveb se s ní lze setkat dodnes. Ovšem současným potřebám už mnohdy nevyhovuje, a pokud se navíc pod krytinu dostává vlhkost, je její výměna více než nasnadě. Zvládnout se to dá i v zimním období. „Důvodem k výměně staré vláknocementové střechy ovšem nemusí být jen nedostatečný technický stav, ale i ekologické hledisko. K výrobě této krytiny se dříve používal azbest, který je nebezpečný a zdraví škodlivý. Dnes už je použití krytin s obsahem azbestu samozřejmě zakázané,“ upozorňuje Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech. Tato krytina navíc obvykle mívala poměrně nízkou hmotnost, proto bývají i krovy dimenzované na nižší únosnost, což je při rekonstrukci nutné zohlednit.
Jak se na výměnu starého eternitu připravit?
Než se pustíte do sundávání staré krytiny, je potřeba si rozvrhnout, co vše bude potřeba udělat. „Jako první doporučujeme udělat kvalitní průzkum a zhodnocení stavu konstrukcí. Podle toho pak lze naplánovat konkrétní kroky. Ideální je, když k tomu přizvete specialistu, který dokáže navrhnout jednotlivé vrstvy konkrétního střešního pláště tak, aby střecha bezvadně fungovala,“ doporučuje Petr Tureček ze SATJAMu. Nezbytným krokem je posouzení toho, co vše bude moci ze staré střešní konstrukce zůstat. Je ale nutné počítat s tím, že pokud jsou jednotlivé vrstvy střechy nepřístupné, protože jsou zakryté jinými konstrukcemi, dá se jejich reálný stav odhalit až po sundání původní krytiny.
![](/doc/cms_library/priprava-na-vymenu-eternitu-599.png)
Demontáž staré krytiny
Eternitové tašky jsou nebezpečný materiál, jehož demontáž, skladování a likvidace podléhá přísným pravidlům. „Do starých vláknocementových krytin se dříve přidávala azbestová vlákna, která zde sloužila v podstatě jako výztuž. Problém je v tom, že tato jemná vlákna se snadno víří ve vzduchu. Pokud by se jich někdo nadýchal, hrozí nebezpečí závažných onemocnění. Demontáž je proto nutné provádět opatrně a za dodržení přísných opatření. Samozřejmostí by měly být ochranné obleky a masky,“ upozorňuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Také jeho likvidace podléhá přísným pravidlům. Odstranění je nutné nahlásit stavebnímu úřadu a hygienické stanici. Také je nezbytné mít povolení pro nakládání s nebezpečným odpadem a samotnou krytinu je třeba odvézt na skládku nebezpečného odpadu. Nejvhodnější proto je sjednat na tuto práci odbornou firmu, která má patřičná povolení.
Po likvidaci staré krytiny je dále potřeba odstranit lepenku, která pod ní většinou bývá. Jako nosný podklad pod krytinou je obvykle prkenné bednění, které se musí nutně zkontrolovat. Pokud je poškozené například kvůli zatékání, je nezbytné vadné části vyměnit. „Pokud bude podkroví využíváno pro bydlení, je třeba ve střešním plášti vytvořit ještě odvětrávací vrstvu, doplňkovou hydroizolaci, novou nosnou vrstvu pro krytinu, separační vrstvu a až následně položit samotnou novou střešní krytinu,“ uvádí Ing. Petr Tureček ze SATJAMu.
![](/doc/cms_library/demontaz-eternitu-600.png)
Čím starý eternit nahradit?
Při výběru nové krytiny je třeba vzít v úvahu nižší statickou únosnost krovu. Pokud se tedy do jeho rekonstrukce nechcete pouštět, zvolte materiál s nízkou hmotností, který stávající krov nepřitíží, jako je například plechová, asfaltová nebo současná vláknocementová krytina. Při výměně starého eternitu za skládanou krytinu by kvůli její výrazně vyšší hmotnosti bylo nutné krov s velkou pravděpodobností zesílit či v krajním případě zcela předělat. To znamená nejen vyšší finanční náklady, ale i časovou náročnost. „Plechovou střechu lze pokládat na stávající bednění, případně nově instalované laťování. V závislosti na nosném systému střechy může být vlastní realizace poměrně rychlá, což je v nevyzpytatelném zimním počasí vítané. Pokud je stávající konstrukce v dobrém stavu, stačí obvykle sundat starou krytinu, klempířské prvky a vyspravit nebo vyměnit bednění. Případná střešní okna je třeba demontovat a otvor zalepit. Na krov nebo na bednění se následně připevní difuzní fólie, nové laťování a následně se instaluje plechová krytina,“ popisuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Je ale třeba dát pozor na úpravy šablon a klempířských prvků. Při zpracování při nízkých teplotách pod 5 °C by totiž mohlo dojít k poškození jejich povrchové úpravy. Pokud se tedy teploty pohybují kolem nuly, případné úpravy je třeba provést například v dílně.
![](/doc/cms_library/eternit-nahrada-plech-hlinik-601.jpg)
Plechovou krytinu lze použít i v případě, že majitel chce zachovat původní vzhled staré krytiny. „Typický čtvercový tvar a kladení na koso původní vláknocementové krytiny zachovává například kusová plechová šablona SATJAM Rombo Metalic. Ve vrcholu krytiny je závěsné očko, skrz které se krytina jednoduše upevní k podkladu. Každá šablona je také na hranách opatřena čtyřmi zámky, které zaručují přesné osazení a plynulou návaznost jednotlivých šablon. Také se díky tomu eliminuje riziko průniku srážkové vody pod krytinu,“ vysvětluje Ing. Petr Tureček e SATJAMu. Kvalitně provedená plechová střecha má navíc dlouhou životnost a na její údržbu stačí vynaložit jen minimální úsilí. Pokud se dodrží výrobcem daný montážní postup, výborně odolá i vůči povětrnostním vlivům a zatékání do střešní konstrukce tak nehrozí ani při silném dešti.
![](/doc/cms_library/eternit-602.png)