x

Chyby při realizaci fotovoltaiky mohou přijít draho

fve-satjam.jpg
02.06.2024

Úspory energií, podpora z dotačních programů a větší důraz na ekologii bydlení… To jsou nejčastější důvody, proč stále více lidí investuje do fotovoltaické elektrárny. Při její realizaci je ovšem nutné myslet nejen na to, jak se to promítne do rodinného rozpočtu, ale i na to, jak se bude fotovoltaika realizovat a zda nemůže nějak ohrozit samotnou střechu.

Pozor na statiku střechy

Při realizaci fotovoltaiky je nutné brát ohledy zejména na to, kam se bude umisťovat – tedy i na střechu. Při neodborné instalaci může dojít ke zbytečným chybám a v jejich důsledku k poškození krytiny a v krajních případech i střešní konstrukce jako takové. Vady mohou být způsobeny jak špatným návrhem a montáží panelů, tak i jejím zapojením. „U novostaveb i u rekonstrukcí je nutné brát v prvé řadě ohled na statiku střechy. Počítat se musí jak s vlastní váhou panelů, tak i s tak zvaným klimatickým zatížením. V úvahu je nutné vzít působení větru a sněhu. Při rekonstrukci staršího domu je proto vhodné nejprve ověřit, zda je střešní konstrukce pro instalaci fotovoltaiky dostatečně staticky únosná,“ doporučuje Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech.

 

Klimatické vlivy

V zimním období může být problémem, pokud napadne větší množství sněhu, který pak z fotovoltaických panelů snadno sjíždí. Pokud nainstalované směrem do ulice, je K tomuto účelu se obvykle používají sněhové zábrany, ty je ale nutné s fotovoltaikou vhodně sladit. „Panely bývají obvykle umístěné pár centimetrů nad střechou. Pokud bychom pod ně nainstalovaly sněhové zábrany, je možné, že by kvůli výškovému rozdílu nedokázaly sníh na střeše zadržet. Případně by mohlo docházet k tomu, že by se na spodním okraji panelů sníh hromadil a kvůli nerovnoměrnému zatížení by pak mohlo dojít k jejich poškození. U podobných instalací je proto vhodnější zábrany osadit nad panely v horní části střechy,“ popisuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Obvykle se ale doporučuje fotovoltaické panely neinstalovat nad vstupem do domu, garáže nebo nad podobnými místy, kde se počítá s větším pohybem osob.

 

Neodborná manipulace

Dalším častým problémem je nekvalifikovanost montážníků a jejich neodborný pohyb po střeše. Zde je třeba vzít v úvahu typ krytiny a její specifika. „Mnohé druhy krytin, například ty plechové, obvykle nejsou určeny k přímému pohybu osob. Pokud na to montážníci neberou ohled, mohou povrch pošlapat, poškrábat či jinak poničit. Proto je nutné respektovat pokyny jejího výrobce. Pro pohyb po krytině je proto dobré použít obuv s měkkou podrážkou a našlapovat v místech, kde je přikotvena k podkladu,“ doporučuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu.

 

Důležité je i správné kotvení

Komplikace můžou nastat také při nevhodném způsobu kotvení panelů. Prvním krokem je už správný počet a rozmístění kotvicích prvků, aby bylo zatížení panelů do konstrukce střechy rovnoměrně přeneseno. Vliv má například sklon střechy, typ a tvar krytiny a rozměry a hmotnost panelů. „Často se v praxi setkáváme s tím, že se při realizaci fotovoltaiky vůbec nebere v úvahu samotná krytina. Pak dochází k situacím, kdy se kvůli nešetrné instalaci panelů utrpí přinejlepším pouze vzhled krytiny, mnohdy ale dochází i k jejímu mechanickému poškození. U plechových střešních krytin je proto nutné dát pozor na vhodný způsob ukotvení panelů,“ upozorňuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu.

Většina firem totiž panely kotví skrz plechovou krytinu do podkladní nosné konstrukce. Toto řešení však pro správnou funkčnost střechy nemusí být vždy tím nejlepším. Ukotvení panelu mnohdy vyjde nevhodně v boční části vlny krytiny, v místě různých oplechování, nebo v těsné blízkosti střešních oken. Taková místa ale nemusí být trvale utěsnitelná. Krytina může přirozeně dilatovat, což může časem vést ke vzniku netěsností a pod střechu může dokonce začít zatékat. „Bezproblémovou kompatibilitu fotovoltaických nebo teplovodních solárních panelů a profilované střešní krytiny zajistí speciální držáky, které se nekotví do podkladu, ale pomocí systémových šroubů s těsněním přímo do krytiny. Na tomto principu stojí také naše držáky SATJAM Solar, které se umisťují do horní vlny její profilace. Instalace je tedy snadná a zajistí trvalé utěsnění prostupu bez rizika poškození krytiny,“ vysvětluje Petr Tureček ze SATJAMu. Držáky SATJAM Solar lze instalovat i na falcované krytiny s dvojitou stojatou drážkou a krytiny typu KLIK, jako je i krytina SATJAM Rapid napodobující vzhled falcované střechy. Držáky se v takovém případě upevňují na stojatou drážku nebo svislý zámek krytiny. Vždy je ovšem třeba dbát na doporučení jejího výrobce a volit takový systém kotvení, který je se zvolenou krytinou kompatibilní.

držák SATJAM Solar na profilované plechové krytině

 

držák SATJAM Solar na krytině SATJAM Rapid

Nastavení cookies